Tonizacja

Toniki do twarzy – dlaczego używać?

Dzisiaj chcę z Tobą poruszyć temat z pozoru banalny i ogólnie znany. Wciąż jednak zaskakuje mnie ile kobiet pomija ten aspekt pielęgnacji albo nie wie dlaczego powinna tonizować skórę twarzy. Sprawa jest ważna, ponieważ od niej w dużej mierze może zależeć wygląd Twojej skóry. A przecież chcesz żeby była, piękna i promienna, bez niedoskonałości, prawda? 🙂

Prawidłowe ph skóry

Jaką funkcję w pielęgnacji spełnia tonik do twarzy? Zadaniem tego produktu jest przywrócenie skórze jej naturalnego ph czyli jej tonizacja. Jest to jego podstawowa, główna i najważniejsza rola do spełnienia tego produktu na naszej skórze. I to warto zapamiętać. 😉

Być może zastanawiasz się teraz – no dobrze ale dlaczego jest to takie ważne? Co się dzieje kiedy tego nie robię? Przecież nasza skóra jest tak stworzona aby sama mogła sobie poradzić z pewnymi niesprzyjającymi czynnikami? Aby dobrze zrozumieć tę kwestię należałoby najpierw zrozumieć czym dokładnie jest to ph i jaką funkcję pełni.

Ph naszej skóry wynosi ok. 4,5 – 6. Zawsze powinno być ono kwaśne, ponieważ wtedy spełnia swoją rolę. Tę wartość kształtuje nasz płaszcz hydrolipidowy, czyli ochronna warstwa na skórze. Składa się ona min. z wosków, kwasów, tłuszczowych, sebum, potu itd. Może nie brzmi to zbyt apetyczne ale te składniki są całkowicie naturalne i ważne dla Twojej skóry. Są niczym miękka kołderka chroniąca Twoją skórę przed potworami z zewnątrz ;D

Kiedy używasz mydeł do mycia twarzy, detergentów, a nawet zbyt ciepłej wody „zmywasz” ten naturalny płaszcz ochronny ze swojej skóry i co za tym idzie zmieniasz również jej ph na odczyn zasadowy. Również środki hormonalne oraz antybiotyki mogą to ph zmieniać. Równowaga i podstawowe funkcje naskórka są w tym momencie zaburzone. Co się wtedy dzieje?

Funkcje prawidłowego ph

Prawidłowe ph na naszej skórze jak już wspomniałam powyżej pełni funkcję ochronną. Zabezpiecza nas przed infekcjami i namnażaniem się bakterii. Jeżeli odczyn naszej skóry jest zasadowy bakterie namnażają się, co prowadzi do powstawania niedoskonałości, a nawet trądziku. Jeżeli borykasz się z takimi problemami a pomijasz tonizację w pielęgnacji, to koniecznie zacznij ją stosować! Może to mieć zbawienny wpływ dla Twojej cery.

Ze stosowania toników nie jest zwolniona żadna z typów cer. Skóra o zaburzonym ph może stać się sucha, bez blasku lub wręcz tłusta, mieszana. Zaburzona równowaga naszej skóry może się objawiać zaczerwienieniem, skłonnością do podrażnień, nadwrażliwością, pogarsza się jej ogólny wygląd. Niedostateczna ochrona naszej skóry sprzyja również pojawianiu się zmarszczek i przyśpiesza procesy starzenia. Jest bardziej podatna na zniszczenia spowodowane promieniowaniem słonecznym, oraz bardziej podatna na czynniki atmosferyczne, jak wiatr, temperatura lub zanieczyszczenia powietrza.

Zaburzone ph skóry oraz płaszcz hydrolipidowy ma wpływ na mniej efektywne przyswajanie składników aktywnych z kremów oraz innych produktów pielęgnacyjnych. Możesz stosować najlepsze kremy do twarzy, sera, maseczki itp. ale pomijając ten prosty krok, zmniejszasz ich działanie.

Jaką rolę jeszcze spełnia tonik?

Oprócz przywracania naszej skórze prawidłowego odczynu, co jest funkcją najistotniejszą, spełnia on jeszcze inne zadanie.

Tonik oczyszcza naszą skórę. Wiele żelów do mycia twarzy, mleczek itp. ma w swoim składzie różne substancje filmotwórcze oraz olejki. Tonik pomaga nam całkowicie „doczyścić” skórę i przygotować ją na przyjęcie składników aktywnych z kremów.

Je osobiście nie jestem za nazbyt częstym myciem twarzy dlatego wieczorem dokładnie lecz delikatnie myję twarz ale rano mycie zastępuje mi przetarcie twarzy płatkami kosmetycznymi nasączonymi tonikiem. Zmywam w ten sposób niewchłonięte pozostałości po kremie oraz zanieczyszczenia które pojawiły się przez noc. Moim zdaniem jest to zabieg zupełnie wystarczający aby nasza cera była czysta, a jednocześnie zmniejszamy kontakt naszej skóry z detergentami zaburzającymi jej równowagę. Najlepiej jeżeli sam/a przetestujesz co Twojej cerze odpowiada najbardziej.

Oczywiście nasza skóra posiada umiejętność regeneracji i po czasie sama przywróci odpowiednie ph oraz odbuduje płaszcz hydrolipidowy jeżeli Ty nie będziesz tego robił/a. Jednak w czasach gdy chemia, zanieczyszczenia dotykają nas z każdej strony, a flora bakteryjna naszego organizmu jest rozregulowana z powodu leków i produktów spożywczych, dobrze jest naszą skórę wspierać, ponieważ z czasem może ona przestać sobie radzić z tymi czynnikami.

Podsumowując. Tonik to produkt, którego nie należy pomijać. Powinien on być jednym z podstawowych kroków Twojej pielęgnacji jeżeli zależy Ci na ładnej i zdrowej cerze. Nie musisz kupować drogich toników z wysokiej półki. Jego głównym zastosowaniem jest przywrócenie naszej skórze równowagi i prawidłowego ph. Fajnie by było jednak aby miał on naturalny skład. W związku z tym świetną alternatywą dla toników sklepowych są hydrolaty. To one będą tematyką kolejnego postu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się co takiego mają w sobie i dlaczego zdecydowałam się zamienić na nie tradycyjne toniki, to zapraszam za tydzień! W kolejnych postach pojawią się również świetne przepisy na zrobienie własnych niedrogich toników.


Masz swojego tonikowego ulubieńca? A może pomijasz ten krok w swojej pielęgnacji? 😉

Pozdrawiam!

One Comments

Dodaj komentarz