Miejsca warte odwiedzenia

Miejsca, które warto odwiedzić: Muzeum Śląskie

Ostatnio przeglądając moje zbiory zdjęciowe, natrafiłam na fotografie z tegoż właśnie miejsca. Muzeum zwiedziliśmy z mężem w zeszłe lato i byliśmy bardzo zadowoleni z tej wycieczki. Postanowiłam więc „zabrać” również Ciebie w to miejsce, trochę o nim opowiedzieć i zachęcić do odwiedzenia w sensie dosłownym, bo naprawdę warto!

Muzeum znajduje się na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego i jest jedną z trzech instytucji tworzących Strefę Kultury w centrum Katowic.

Pierwsze, co robi wrażenie kiedy wchodzimy na teren nowej siedziby Muzeum Śląskiego – który notabene ma powierzchnię 25tys m2 – jest pięknie i nowocześnie zakomponowana przestrzeń. Aleje o skośnych geometrycznych kształtach i roślinność zachęca do spacerów i spotkań w tym miejscu.          

Najwyższym punktem tego kompleksu architektonicznego jest wieża widokowa, z której możemy zobaczyć całą panoramę Katowic. Super sprawa!

logo-moon-bird hkygik

dscn5255

W oczy rzucają się również szklane boksy, które co ciekawe nie spełniają funkcji użytkowej. Dzięki nim jest możliwe oglądanie wystaw położonych pod ziemią w dziennym świetle.

gtjh

Na terenie Muzeum znajdują się również budynki starej kopalni, część z nich jest po renowacji. Główna część muzeum to siedmiokondygnacyjny szklany budynek, którego aż 4 poziomy znajdują się pod ziemią. To tutaj znajduje się większość wystaw. Wnętrze tego miejsca wygląda bardzo nowocześnie i robi wrażenie.

 tfgyutgfy fyhftuf

W muzeum znajdziemy wystawy stałe, min takie jak: Galeria sztuki polskiej od 1800-1945r i po 1946r, Wystawa o historii Górnego Śląska, czy Laboratorium Przestrzeni Teatralnych. Jako, że Muzeum stoi na terenie dawnej kopalni, to nie obyłoby się również bez wystawy o Historii Górnictwa. Odbywają się także wystawy czasowe.

Jeżeli jesteś osobą, która nie lubi „typowych” muzealnych wystaw, to zapewniam Cię, że tutaj nie będziesz się nudził/a! Wystawy zostały stworzone w bardzo ciekawy i nietuzinkowy sposób, często są połączone z różnymi multimediami, co sprawia, że możesz nie tylko DOWIEDZIEĆ się ale POCZUĆ i PRZEŻYĆ kawałek historii. O to kilka przykładów:
 dgd
 hukyuhgki
 fgyhyyf
gujg jkuh
 hjg
gjgjugyu fyrryh
 bhdf
Także najmłodsi znajdą coś dla siebieponieważ znajdują się tutaj multimedia przeznaczone też dla nich. W Laboratorium Przestrzeni znajdują się ekrany dotykowe gdzie dzieciaki znajdą różne gry edukacyjne. W jednej z nich mogą się na przykład uczyć śląskich słów 🙂
 jhgj
yhgujygkj
 jgg
Po obejrzeniu licznych eksponatów i zwiedzeniu wystaw, możesz zajrzeć do sklepiku w którym znajdują się różne przedmioty nawiązujące do Śląska oraz sporo ciekawych książek o sztuce – na pewno coś Ci się spodoba 😉 Jeżeli jesteś zmęczony/a wielogodzinnym zwiedzaniem, możesz odpocząć i zjeść coś w bistro lub restauracji.

Podsumowując, dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Ponieważ jest to chyba w tej chwili najciekawsze i najbardziej nowoczesne muzeum w Polsce. Nowoczesny projekt, połączenie prostych form z budynkami starej kopalni wygląda świetnie (ja osobiście uwielbiam taki eklektyzm). Jest to miejsce które edukuje (wystawy muzealne) ale także sprzyja spotkaniom towarzyskim i spędzaniu wolnego czasu (duża przestrzeń na wolnym powietrzu, liczne aleje po których możemy spacerować, ławeczki itp.). Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, zarówno wielbiciele różnych dziedzin sztuki, historii, a także osoby młode czy nawet dzieci. Muzeum zapewnia ciekawe wrażenia na wiele godzin! Moim zdaniem warto zaplanować na to większą część dnia. Miejsce to nie nudzi się po jednym razie i z chęcią zechcesz tu wrócić! Ja mam takie plany 🙂
Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące cen biletów, dojazdu, godzin otwarcia, znajdziesz na stronie Muzeum: http://www.muzeumslaskie.pl/
Ja mogę dodać od siebie, że wtorki są darmowe 😉
 
Jeszcze raz zachęcam Cię do odwiedzenia tego miejsca, bądź podzielenia się w komentarzu swoimi wrażeniami jeżeli już tam byłeś/aś.
 ,j,
Pozdrowienia!

Dodaj komentarz