Recenzje

Maszynka Sizzix Big Shot

Pamiętam jak odłożyłam trochę gotówki i dłuuugo zastanawiałam się nad zakupem tej maszyny. Nie wiedziałam do końca o co chodzi z tą całą „kanapką”, różnego rodzaju matami, wykrojnikami, folderami itp. Na internecie w zasadzie było wtedy chyba jedno forum gdzie dziewczyny wypowiadały się na temat wrażeń z użytkowania tegoż sprzętu. Krótko rzecz ujmując, z powodu niewielu informacji na jej temat długo wahałam się, czy warto jest ją kupić. Teraz minął już ponad rok odkąd jestem posiadaczką tej maszyny. Jeżeli tak jak ja wahasz się i nie jesteś pewna/y czy zainwestować w nią swoje pieniądze, to w tym poście opowiem o moich wrażeniach i postaram się rozwiać Twoje wątpliwości 🙂

z
Co to jest Big Shot i jakie możliwości daje?

Ponieważ chcę żeby ten post był poświęcony moim subiektywnym odczuciom nie będę się rozwodzić nad szczegółami technicznymi produktu. Jeżeli jednak Ciebie one interesują to kliknij tutaj. Jest to link do jednego z moich ulubionych sklepików scrapbookingowych i jest tam świetnie wyjaśnione w bardzo prosty sposób, co to za maszyna oraz jak się jej używa (świetna sprawa szczególnie jeżeli jesteś „nowa” w temacie). A tak w jednym zdaniu, jest to maszyna, która działa na zasadzie praski – w środku są dwa wałki, które dociskając wykrojnik do papieru, umożliwiają cięcie i wytłaczanie różnych elementów.

Możliwości jakie daje maszyna są spore.

Wykrojniki umożliwiają wycinanie przeróżnych kształtów dzięki którym możemy tworzyć bardziej kreatywne projekty, mamy nowe możliwości. Wycięte wzory możemy tuszować, barwić, wyginać, tworzyć z nich papierowe kwiaty i wiele wiele innych. Tak skomplikowanych elementów nie bylibyśmy w stanie wyciąć za pomocą nożyczek, skalpela – a nawet gdyby – to kosztowałoby to nas mnóstwo czasu. Z matami to do tłoczenia możemy również wytłaczać elementy, które wyglądają świetnie i bardzo estetycznie. Maszyna umożliwia wycinanie w papierze, tekturze, filcu, skórze, materiale itp.

Podnosi się estetyka naszych prac

Elementy które są wycięte za pomocą wykrojników są mega estetyczne. Dzięki temu, że są one wycięte za pomocą praski i wykrojnika krawędzie elementu są jakby zagięte do dołu. Wygląda to bardzo dobrze i nie da Ci tego z pewnością żaden inny sposób wycinania. Ten szczegół zaważył na mojej decyzji o zakupie maszyny. Kiedy zobaczyłam na żywo wycięte z niej elementy, to po prostu się w nich zakochałam (może to dziwne ale właśnie te estetyczne krawędzie mnie zachwyciły :P). No cóż, ja jestem osobą, która bardzo przykuwa uwagę do szczegółów. Jeżeli chcesz tworzyć projekty na zamówienie to Twoi klienci też na pewno będą zwracali uwagę na estetykę Twoich prac. Wszystko wygląda po prostu bardziej profesjonalnie.

Możliwość ciągłego rozbudowywania swojego zestawu

Na rynku polskim jest całe mnóstwo i  ciągle jeszcze się powiększa ilość wykrojników i folderów do tłoczeń dzięki czemu ciągle poszerza się baza naszych możliwości. Zawsze znajdziemy dla siebie coś nowego co nam się spodoba lub będzie pasowało do tematyki w której pracujemy. W zestaw startowy maszyny zazwyczaj wchodzi platforma plus płytki cutting pads. Z czasem możemy dokupić maty wytłaczające, magnetyczne lub płytki cutting pads w innym rozmiarze. Nowym możliwościom nie ma granic!

Korzystanie z tej maszyny to super zabawa i oszczędność czasu!

Użytkowanie jest proste, przyjemne i szybkie. Zawsze bardzo się cieszę z nowych wykrojników czy folderów i nie mogę się doczekać by ich użyć i zobaczyć jaki dadzą efekt, jest to wielka frajda! Aby otrzymać nowy element wystarczy zaledwie kilka ruchów korbką dlatego jest to też szybkie. Wycięcie pudełka czy jakiegoś kształtu zajmuje kilka chwil w porównaniu do tego gdybyśmy chcieli to zrobić nożykiem bądź nożyczkami. Maszyna jest również bardzo solidna, nie chwieje się, co też wpływa na przyjemność jej użytkowania.

Dobrze, wszystko pięknie ale ile to wszystko kosztuje?

We wstępie pisałam czy warto zainwestować swoją gotówkę w tą maszynę. Inwestycja to tutaj bardzo dobre słowo ponieważ jak już wcześniej wspomniałam możemy w zasadzie bez końca dokupować nowe elementy do zestawu. Koszt maszyny (tej najmniejszej) w której zestaw wchodzi platforma oraz dwie przezroczyste płytki cutting pads waha się pomiędzy 400-500zł, ceny większych maszynek to ok 700zł i 1600 tej do użytku bardziej profesjonalnego. Ale samą maszynką nic nie zdziałamy potrzebne nam są też wykrojniki. Ich ceny są bardzo różne, mniej więcej mieszczą się w przedziale od 20-150zł. Co jakiś czas musimy też wymieniać płytki cuttig pads, które się zużywają, jest to jakieś 60zł za dwie płytki.

Tutaj możecie zobaczyć moje pierwsze poważne zakupy scrapowe i zakup maszyny:

Czy maszyna się zużywa?

Po ponad roku użytkowania mojej maszynie nic nie dolega – nadal wycina i tłoczy bardzo dobrze. Muszę przy tym zaznaczyć, że używałam jej zawsze zgodnie z instrukcjami. Wiem, że pojawia się czasem problem z poluzowaniem wałków, które już później nie dociskają tak dobrze. Dzieje się tak wtedy gdy nie działamy zgodnie z instrukcją. Ponieważ między wałkami jest określona szerokość, nie można ich rozpychać używając np jakiś nierekomendowanych mat lub nie właściwie używać platformy. Istnieje dodatkowa płytka, która może pomóc zniwelować tę niedogodność. Na pewno kluczowe znaczenie na „zużywalność” maszyny ma też częstotliwość jej użytkowania. Ja korzystam z big shota regularnie, prawie codziennie ale też nie tworzę projektów w ilości hurtowej dlatego powiedziałabym, że moja maszyna była średnio eksploatowana. Regularnie natomiast trzeba wymieniać płytki cutting pads ich zużycie możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Z czasem dowiedziałam się, że na płytkach nie należy wycinać tylko z jednej strony, ale trzeba te strony zmieniać, ponieważ płytki się wyginają i tak się stało też z moimi. Utrudnia to później układanie wykrojników na takiej płytce, szczególnie jeżeli chcemy coś precyzyjnie w danym miejscu wyciąć lub wytłoczyć.

Sizzix czy może jakaś inna firma?

Maszyna sizzix big shot jest zdecydowanie najpopularniejszą na rynku, dlatego szczerze mówiąc nie zastanawiałam się nad innymi firmami. Kluczowe było dla mnie to, że w zasadzie pasują do niej wykrojniki wszystkich firm. Mam ich trochę i nie zdarzyło mi się żeby któryś nie pasował. Jeżeli zastanawiasz się nad inną firmą to tutaj masz porównanie np. big shota do happy cut.

Wady:

–  cena (mam tutaj namyśli ciągłą inwestycję w nowe elementy, które nie są najtańsze)

– zużywalność płytek cutting pads

– zajmuje trochę miejsca przez co może nastręczać problemów z przechowywaniem

Zalety:

+ większe możliwości twórcze

+ estetyczny wygląd elementów, podniesienie estetyki naszych prac

+ łatwe użytkowanie

+ oszczędność czasu na wycinaniu różnych elementów

+ maszyna jest solidna, stabilna i dobrze wygląda

Podsumowując:

Jeżeli scrapbooking jest Twoją pasją i na poważnie myślisz o tworzeniu projektów na zamówienie, to nie wyobrażam sobie tej maszyny nie posiadać. Podniesie ona estetykę Twoich projektów i sprawi, że będą one wyglądały bardziej profesjonalnie, skróci także czas pewnych czynności. Musisz wziąć pod uwagę koszt całej inwestycji w tą maszynę i elementów do niej. Z tego względu osoby, które mają chwilowy kaprys na tę maszynę muszą to dobrze przemyśleć, chyba, że gotówka nie stanowi problemu 😉 Jeżeli będziesz używać maszyny zgodnie z instrukcjami to jest to zakup spokojnie na kilka lat. Ja jestem z maszyny mega zadowolona, był to jeden z lepszych zakupów w moim życiu 😀 Lubie z nią pracować i uwielbiam dokupować nowe elementy chociaż niestety nie są tanie. Zawsze z przerażeniem patrze jak szybko rośnie kwota w moim koszyku 😀 Na przyszłość myślę o zainwestowaniu w większą maszynę, bo czasem mam potrzebę by przeszedł mi papier w formacie A4. Niedawno kupiłam maty do tłoczeń, bo jednak posiadam sporo wykrojników wycinająco-tłoczących i bez tych mat nie było tego efektu. Jestem z nich bardzo zadowolona, tłoczenia są głębokie i wyglądają pięknie. Jakie są Twoje zakupowe życzenia? 🙂


Macie swoje maszynki? Jeżeli tak, to podzielcie się swoją opinią na ich temat, może skorzystają na tym osoby, które jeszcze się wahają 🙂 Masz jakieś pytania o big shota, wykrojniki itp. napisz o tym w komentarzu 🙂

One Comments

Dodaj komentarz