Inne

5 korzyści wynikających z planowania swojego czasu

Rok 2017 powoli się kończy, a Ty być może coraz częściej snujesz plany na rok kolejny. I choć uważam, że na stawianie sobie celów każdy moment jest dobry, to jednak wraz z przyjściem stycznia mamy to poczucie „czystej karty”, którą możemy dowolnie zapisać i motywację do działania. Warto to wykorzystać! Niemniej nie wiem czy o tym wiesz ale już po miesiącu dosłownie garstka osób realizuje, to co sobie postanowiła. Wynika to z nie planowania, bądź niewłaściwego określania swoich celów. Ale od początku… Dlaczego w ogóle warto planować?

Rzeczy, które zyskasz dzięki planowaniu:

Spokój umysłu – David Allen w swojej książce „Getting thing done”, uważa, że powinniśmy jak najwięcej rzeczy zapisywać, po to by wyrzucać je ze swojej głowy. Kiedy coś zapiszesz nie musisz tego pamiętać. Cytując Allena „Im bardziej coś zaprząta twój umysł, tym mniej w tej sprawie faktycznie się dzieje” Mając czysty umysł, mniej się stresujesz, a energię, którą tracisz by pamiętać o wielu sprawach możesz spożytkować na efektywniejszą realizację Twoich planów – stajesz się bardziej skupiony i wydajny w pracy. Oczyść swój umysł, skup się na realizacji celów.

Nie zapomnisz o niczym – jedna z bardziej oczywistych korzyści wynikających z planowania. W dzisiejszych czasach dociera do nas ogrom informacji. Szacuje się, że każdego dnia do naszego mózgu dociera prawie 40GB danych. Różnego rodzaju obrazy, reklamy, dźwięki, napisy, media społecznościowe, które scrollujesz, to informacje które Twój mózg musi „przetrawić”. Zbyt duża liczba informacji docierających z wszech stron skutkuje tym, że nasz mózg zaczyna zapamiętywać informacje wybiórczo, co za tym idzie – o wielu rzeczach zapominasz. Obecnie, nie ma opcji aby efektywnie zarządzać swoim czasem bez planowania.

Jesteś osobą godną zaufania – kiedy zapisujesz i planujesz różne działania, to nie nawalasz. Chyba nikt nie lubi kiedy, ktoś spóźnia się na umówione spotkanie lub niefrasobliwie rzuca: „ach, zapomniałem, że byliśmy umówieni” lub np. „zapomniałem tego zrobić”. I jasne, że każdemu się może zdarzyć ale jeżeli sytuacja powtarza się regularnie, to taka osoba traci autorytet i nie są jej powierzane ważne zadania. Dzięki notatkom zawsze wiesz kiedy masz umówione spotkanie, co miałeś załatwić i to realizujesz. Stajesz się osobą, na której można polegać. Jesteś bardziej cenionym szefem, pracownikiem lub po prostu znajomym.

Twoje plany nabierają realnych kształtów – jest to bardzo ciekawe moim zdaniem zjawisko. Kiedy zapisujesz informacje, zyskują one jakby materialny wymiar. Zupełnie inaczej postrzega się informację, która została zapisana. Jeżeli jest to cel lub plan, staje się on bardziej realny. Zaczynasz zauważać więcej i masz większy dystans do rzeczy, która wcześniej była tylko myślą. Materializuj swoje myśli! Nie warto trzymać ich w głowie. To tak jakbyś miał piękne ubranie, które leży tylko w szafie. Jestem przekonana, że masz wiele wspaniałych pomysłów 🙂

Osiągasz swoje cele – myślę, że to jest rzecz do której dążymy planując 🙂 Kiedy planujesz prowadzisz celowe życie, a realizując swoje postanowienia nabierasz pewności siebie i przekonania, że możesz sięgać po następne. Świat i ludzie tak funkcjonują, że jeżeli sam nie określisz czego chcesz, to ktoś narzuci Ci swoją wolę, plany i oczekiwania. Trudno się żyje według czyiś marzeń, musisz wiedzieć czego chcesz 🙂

Zaprosiłam do wypowiedzi trzy super dziewczyny, które mnie osobiście bardzo inspirują. Prowadzą blogi, instagramy, mają swoje rodziny i pracę a mimo to ogarniają rzeczywistość i nieźle sobie z tym radzą 😉 Zobacz, co mówią na temat planowania:

Daria z bloga mydecoria.pl napisała:
Główną zaletą planowania jest łatwość w osiąganiu wyznaczonych celów. Dzięki zapisanym zadaniom dokładnie wiem, co mam w danej chwili wykonać. Skupia uwagę na najważniejszych krokach jakie powinnam podjąć. Nie pozwala zbaczać z drogi. Nie oszukujmy się, ale jesteśmy tylko ludźmi, a nasza pamięć zawodzi więc warto przelewać pomysły na kartkę, aby ich po prostu nie zapomnieć. Aktualnie używam plannera, w którym zapisuję zadania dzienne oraz miesięczne i roczne cele, pomijam planowanie tygodniowe. Ważne, aby dostosować wszystko według swoich potrzeb.

 

Katarzyna (instagram) twierdzi:
Planowanie daje mi poczucie sprawczości, ładu i spokoju. Dzięki temu łatwiej ogarnąć życie rodzinne, zawodowe i studia. Nie wyobrażam sobie życia bez planowania … dzięki temu mogę ustalić priorytety w pracy, połączyć z działalnością męża, zorganizować zajęcia dodatkowe dzieciom, wpleść spotkanie z przyjaciółmi, realizować studia i posprzątać dom ? Zbliża się kolejny rok, a z nim kolejne pomysły zawodowe do zrealizowania.
Zaplanowane działanie spowoduje, że łatwiej będzie się trzymać obranego kierunku … pomimo przeszkód które będą po drodze.

 

Dziewczyny z zakazanelektury podsumowują:

Nie dałabym rady bez krótkiej listy rzeczy do zrobienia. Czasem nie chodzi tylko o to, żebym pamiętała ale o samą motywację, która pojawia się przy zapisywaniu. Czuję się pewniej i po prostu gotowa do pracy 🙂

 


Jak sam/a widzisz z planowania wynikają same korzyści 🙂 Jestem ciekawa czy masz w zwyczaju to robić? W następnym poście przygotowałam dla Ciebie swego rodzaju instrukcję, która pomoże Ci realizować cele które sobie postanowiłeś/aś. Pojawi się już w tę niedzielę, zapraszam!

2 komentarze

 • Reply

  Ewa Ina

  15 grudnia 2017

  Tez staram się wszystko dobrze zaplanować.

 • Reply

  Ania

  15 grudnia 2017

  Też lubię mieć wszytsko zaplanowane

Dodaj komentarz